Agroturystyka w Bieszczadach – Jak Znaleźć Najlepszą
„Agroturystyka w Bieszczadach – jak znaleźć najlepszą” to kolejny z serii praktycznych poradników na naszym blogu. Od dłuższego już czasu tworzymy blog o Bieszczadach, który od pierwszych dni swojego istnienia spotyka się z niezwykle ciepłym odbiorem. Początkowo pisaliśmy o tym co nas samych najbardziej interesuje tzn. o bieszczadzkiej historii, wysiedleniach rdzennej ludności oraz nieistniejących dziś wsiach takich jak choćby Krywe czy Tworylne. Dość szybko jednak zorientowaliśmy się, że równie dużą, jeśli nie większą, popularnością cieszą się artykuły z wszelkiego rodzaju praktycznymi poradami czy wskazówkami dotyczącymi spędzania czasu w Bieszczadach.
W ten sposób zaczęły powstawać nasze kolejne poradniki o tym gdzie się zatrzymać w Bieszczadach, co warto zobaczyć, jakie atrakcje tutaj znajdziemy, jak spędzić aktywny pobyt w Bieszczadach, co robić tutaj z dziećmi, gdy pada deszcz, czy wreszcie ostatnio o tym jak wybierać noclegi w Bieszczadach. Znów okazało się, że posty te czytane są przez olbrzymią rzeszę miłośników bieszczadzkiego kresu.
Niniejszy wpis jest zatem kolejną próba przedstawienia garści użytecznych wskazówek tym razem na temat tego jak wybrać najlepszą agroturystykę w Bieszczadach. Ten rodzaj miejsca noclegowego zyskuje w ostatnich latach gwałtownie na popularności. Wyrastają one jak grzyby po deszczu w całym kraju, jednak nadal agroturystyka w Bieszczadach pozostaje niekwestionowaną królową. Dzieje się tak zapewne dlatego, że region ten w sposób szczególny kojarzony jest z odpoczynkiem na łonie natury, w ciszy i spokoju, której szczególnie ludziom mieszkającym w miastach tak trudno jest nieraz znaleźć. Poniżej przedstawiamy zatem naszą krótką listę 5 podpowiedzi na to jak sprawić aby wybrana przez nas agroturystyka w Bieszczadach nie sprawiła nam zawodu. Zapraszamy do lektury!
#1 Agroturystyka
Z uwagi na wspomniany już wyżej fakt, że gospodarstwa agroturystyczne cieszą się w ostatnich latach olbrzymią popularnością okazuje się, iż coraz więcej miejsc noclegowych dodaje do swojego opisu czy oferty magiczne słowo: „agroturystyka”. Zastanówmy się jednak przez chwilę co jednak ono oznacza?
Nieocenione źródło wiedzy i wyrocznia naszych czasów – Wikipedia – podaje taką definicję:
Agroturystyka – forma wypoczynku w warunkach zbliżonych do wiejskich. Ta forma turystyki obejmuje różnego rodzaju usługi, począwszy od zakwaterowania, poprzez częściowe lub całodniowe posiłki, wędkarstwo i jazdę konną, po uczestnictwo w pracach gospodarskich.
Skoro tak to czy aby na pewno każdy obiekt możemy nazwać agroturystyką? Coraz częściej widzimy wszak oferty przeróżnych obiektów niemających nic wspólnego z wsią, czy gospodarstwem rolnym, które w swoich opisach nadużywają zanadto słowa agroturystyka. W jaki sposób w takim razie nie dać nabić się w butelkę?
Po pierwsze przed wyborem noclegu konieczne będzie dość szczegółowe zapoznanie się z mapą oraz umiejscowieniem interesującego nas obiektu. Szukamy zatem miejsc z dala od miast czy większych nawet miejscowości. Nie interesują nas w takim razie również obiekty stojące w zwartej zabudowie innych domów, czy tym bardziej w okolicach obiektów przemysłowych. Próbujemy znaleźć budynki w oddali od innych zabudowań, najchętniej poza wszelkimi osadami, pośród pól na terenach stricte wiejskich.
Kolejna rzecz to rodzaj budynku, w którym mamy być zakwaterowani. Nie interesują nas za bardzo domy murowane, pensjonaty, czy ośrodki wczasowe. Poszukujemy zaadoptowanych wiejskich chat, budynków z bali, najchętniej ogrzewanych kominkami (szczególnie jeśli planujemy jesienny czy zimowy wyjazd). Zwracamy przy tym uwagę czy nie wybraliśmy przypadkowo drewnianego domku stojącego tuż obok 10 innych takich samych budynków w dużym ośrodku – w takim miejscu nawet po sezonie może być głośno i tłoczno.
#2 Bieszczady
Bieszczady co roku przeżywają w sezonie coraz to większe oblężenie przez turystów. Powoduje to, że niewidzialna granica tego regionu jest z roku na rok coraz to bardziej przesuwana przez właścicieli miejsc noclegowych na północ. Jest to zupełnie zrozumiałe – agroturystyka w Bieszczadach czy innego rodzaju miejsce noclegowe to świetny biznes stąd nie dziwi, że szczególnie w internecie widzimy coraz więcej ofert niemalże spod Przemyśla opatrzonych dumną nazwą: noclegi w Bieszczadach.
Co zrobić zatem aby nie wylądować w miejscu oddalonym o dziesiątki kilometrów od głównych bieszczadzkich atrakcji i nie spędzać godzin w samochodzie czy autobusie na codziennym dojeżdżaniu do nich? Po raz kolejny nie obędzie się bez spędzenia przynajmniej chwili na studiowaniu mapy oraz dokładnego opisu położenia interesującego nas obiektu.
Tym razem musimy zastanowić się co najbardziej interesuje nas w Bieszczadach. Miejsce noclegowe będziemy musieli dostosować w zależności od tego czy mamy zamiar wędrować po górskich szlakach, jeździć konno, leniuchować nad wodą czy po prostu cieszyć się samą agroturystyką. Bieszczady to duży obszar. Gdzie indziej zatem będziemy szukać noclegu jeśli zależało nam będzie na szybkim wejściu na szlaki każdego ranka, gdzie indziej jeśli przeszkadzają nam hałaśliwi turyści, a jeszcze gdzie indziej jeśli chcemy korzystać z bliskości Jeziora Solińskiego. Zawsze pamiętajmy jednak, żeby upewnić się, że nasze miejsce noclegowe faktycznie znajduje się w obrębie Bieszczadów, a nie gdzie indziej.
#3 Kuchnia i wyżywienie
Agroturystyka w Bieszczadach to wspaniały pomysł na spędzenie tutaj wakacji czy innego wyjazdu. Jej wybór wiąże się często jednak z akceptacją pewnych określonych zasad. Może tak się na przykład zdarzyć, że jeśli chodzi o wyżywienie to będziemy musieli przygotowywać je we własnym zakresie (dla niektórych zresztą cała frajda na tym polega aby samodzielnie gotować sobie w pięknym, wiejskim gospodarstwie). Skoro tak to wypada upewnić się czy w danym obiekcie w ogóle jest dostępna kuchnia oraz jak ona wygląda. Nie chcemy przecież spędzić wyjazdu jedząc zupki w proszku zalewane wrzątkiem albo bić się o dostęp do jednopalnikowego pieca z innymi wczasowiczami.
Kuchnia w agroturystyce powinna zatem być ogólnodostępna dla wszystkich wczasowiczów o każdej porze dnia. Może przecież tak się zdarzyć, że wrócimy zziębnięci w górskiej wędrówki późnym wieczorem i wszystko o czym będziemy marzyć to jedynie ciepły posiłek. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie kuchni – ile posiada palników na wypadek tłoku w agroturystyce, czy jest w niej czajnik, mikrofalówka itp. Dobrze aby kuchnia była przestronna tak abyśmy mogli swobodnie poruszać się po niej chociażby rankiem gdy będzie pełna innych osób przyrządzających sobie śniadanie.
Kolejną istotną kwestia jest ewentualne wyżywienie zamawiane w agroturystyce w Bieszczadach. W tego typu obiekcie świetnie by było gdybyśmy mogli skosztować tradycyjnych, miejscowych potraw. Dziwnie by było w górskim pustkowiu otrzymać na obiad np. hamburgera z frytkami, których mamy pod dostatkiem na co dzień w miastach.
#4 Zwierzęta
Tak jak to mówił prezentowany na początku niniejszego artykułu cytat agroturystyka powinna prezentować warunki zbliżone do wiejskich. Skoro mowa o wsi to nie może zabraknąć oczywiście zwierząt. Byłoby zatem wspaniale gdyby nasze miejsce noclegowe było jednocześnie połączone np. ze stadniną koni albo było umiejscowione w pobliżu wypasu owiec, czy innych zwierząt. Dla miłośników czworonogów ważne także będzie aby do danego obiektu można było przyjechać z własnym pupilem. Takie małe, dodatkowe szczegóły sprawią, że rzeczywiście poczujemy jakbyśmy odpoczywali na wsi od naszego codziennego, miejskiego życia.
#5 Dodatkowe atrakcje
Na koniec rzecz ostatnia ale wcale nie mniej ważna niż pozostałe. Powiedzmy, że wybraliśmy już naszą wymarzoną agroturystykę w Bieszczadach, sprawdziliśmy wszystko o czym pisaliśmy powyżej. Powstaje zatem ostatnie pytanie – co my tam właściwie będziemy robić?
Możemy oczywiście spędzić cały wyjazd na leniuchowaniu na leżaku i opalaniu się, czy zwiedzaniu okolicznych popularnych atrakcji ale dla niektórych z nas może to być za mało. Z tego właśnie względu już na etapie wybierania miejsca noclegowego warto zwrócić uwagę na to jakie dodatkowe atrakcje dostępne są w okolicy czy wręcz w samym obiekcie, w którym planujemy się zatrzymać.
Najlepiej będzie poszukiwać miejsc, które oferują jak największą ilość możliwości. Może to być zatem jazda konna lub jej nauka, wycieczki po okolicy w przewodnikiem, wędkowanie, sporty wodne, foto safari, tropienie zwierząt, offroad, quady, grzybobrania jesienią, a zimą wyprawy na nartach biegowych czy rakietach śnieżnych itp. Warto zawczasu zadbać o to abyśmy w trakcie naszego nawet krótkiego pobytu w Bieszczadach nie nudzili się i abyśmy powrócili do domu z uśmiechem od ucha do ucha na twarzach. W Bieszczadach przy odrobinie pomysłowości naprawdę o to nietrudno.
Agroturystyka w Bieszczadach – Podsumowanie
Agroturystyka w Bieszczadach to chyba jeden z najlepszych pomysłów na wakacje, wyjazd na grzybobranie, w długi weekend czy święta. Z racji olbrzymiej ilości ofert w Bieszczadach łatwo się jednak pogubić w dostępnych możliwościach i nietrudno dokonać wyboru, którego będziemy później żałować. Mamy nadzieję, że nasz krótki artykuł oraz lista 5 podpowiedzi czym się kierować wybierając gospodarstwo agroturystyczne w Bieszczadach okaże się pomocna, a wyjazd w te najpiękniejsze z gór jak zwykle dostarczy niezapomnianych wrażeń!
Dodaj komentarz